مالاوی
این نیز بگذرد

ماهیان زینتی دریاچه ملاوی:


ماهیان زینتی سیچلاید دریاچه ملاوی زیبا پرتوان با قابلیت تكثیر راحت و بسیار ارزان در محیط های مناسب هستند. آنها متعلق به دوگروه متمایز به نامهای Mbuna و non- Mbuna می باشند. ماهیان non- Mbuna در مناطق سنگی این دریاچه و گروه Mbuna در سطوح گرم آبهای دریاچه یافت می شوند. در هر گروه تعداد زیادی گونه وجود دارد اما بعضی از آنها دارای خصوصیات مشتركی هستند كه مورد توجه علاقمندان است. گروه Mbuna از نظر اندازه كوچك رنگی گوشتخوار فعال و با رفتار تهاجمی هستند. اما گروه non- Mbuna كمی تهاجمی از نظر اندازه بزرگ و همه چیز خوار هستند. گونه های متعلق به گروه Mbuna شامل: Labidochromis Melanochromis Cynotilapia و Pseudotropheus و گونه های متعلق به گروه non- Mbuna عبارتند از: Aulonocara Cyrtocara Nimbochromis Protomelas Copadichromis Lethrinops و غیره. بارزترین ویژگی ماهیان سیچلاید ملاوی رنگ آنها است. بیشتر گونه ها دارای رنگ آمیزی چشمگیری هستند. نرها دارای رنگ روشن تر از ماده ها هستند. در محیط طبیعی آنها دریاچه ملاوی pH آب بین 8 / 7 و 3 / 8 و درجه حرارت 0C3026 است. گروه non- Mbuna به كاهش اكسیژن حساس بوده و به همین دلیل در سطوح بالای آب دریاچه برای اكسیژن گیری مناسب زندگی می كنند. میزان اكسیژن محلول بایستی در حدود ppm6 یا بیشتر باشد.

در رابطه با غذادهی سیچلاید ملاوی بهتر است عادات غذایی آنها را در نظر گرفت. پلت های با كیفیت خوب یا غذاهای پولكی در دراز مدت و با تو بی فكس یا كرمهای خونی حداقل یك بار در هفته استفاده می شود. بطور معمول یك غذای پولكی كم پروتئین استاندارد ( با پروتئین 38 33%) برای همه گونه ها استفاده می شود. همینطور از یك بوسترنظیر Spirulina (نوعی جلبك) گهگاهی می توان استفاده كرد. اگر شرایط آب مناسب باشد كیفیت خوب غذا و فیلتراسیون مناسب آب آنها را در شرایط اسارت تكثیر می كنند. این ماهیان تكثیر كنندگان دهانی هستند. ماده ها تخم ها را بر روی خمره یا ماسه می گذارند تا عمل لقاح توسط نرها انجام شود. بعد از لقاح تخم ها درون دهان ماهی ماده نگهداری می شوند تا عمل تفریخ (hatch ) انجام شود. زمانیكه نوازد ماهیان كیسه زرده خود را جذب كردند كه حدود 18 روز طول می كشد ماده ها آنها را بسته به نوع گونه و دمای آب رها می كنند. در طول این مدت ماده ها یا بسیار كم و یا اصلا آب نمی خورند.

ماده ها از بچه ماهیان برای چند روز مراقبت می كنند. بچه ماهیان با غذاهای مقوی تغذیه می شوند. همچنین از بچه میگوی تازه تفریخ شده می توان برای غذا دهی استفاده كرد. دما در این مرحله بایستی C5/28 باشد و هوا دهی ملایم انجام گیرد. گونه Labidochromis كه از پرطرفدارترین ماهیان سیچلاید در بین علاقمندان است كه از بین آنها L. caeruleus (سیچلاید زرد لیمویی) با داشتن رنگ زرد روشن با خطوط سیاه در باله پشتی زیباترین است. در مقایسه با سایر Mbuna این گونه خیلی مهاجم نیست و هر دو ماهی نر و ماده جذاب هستند. نگهداری این گونه آسان است و در شرایط اسارت تكثیر می شوند. این ماهی آبهای قلیایی سخت با درجه حرارت بین 24 تا 0C5/27 را ترجیح می دهد و تغییرات جزیی دما را تحمل می كند. آنها همه چیز خوار بوده و از حشرات حلزونها و صدفها تغذیه می كنند. در شرایط آكواریومی غذاهای پولكی با كیفیت مناسب پلت های مخصوص ماهیان سیچلاید و غذاهای منجمد مورد استفاده قرار می گیرند.

Melanochromis معروف به سیچلاید طلایی ملاوی در بین علاقمندان هنوز هم با داشتن رنگ طلایی و خطوط سیاه بر روی بدن ماهی پرطرفداری است. آنها می توانند تهاجمی شوند و بایستی با سایر گونه های بزرگ تر Mbuna نگهداری شوند. در هر حال توصیه می شود از نگهداری بیش ا زیك نر یا نرهای مشابه از سایر گونه های Melanochromis جلوگیری شود. آب با شرایط دمای بین C23 تا 28 و قلیایی سخت و pH بین 6 /8 - 6 /7 مناسب است. آنها از جلبكها و سایر غذاهای آكواریومی تغذیه می كنند. رنگ آمیزی در جوانترها یك جور است اما در نرهای بالغ رنگهای سیاه بیشتر دیده می شود. آنها براحتی تكثیر می شوند و حداكثر طول آنها به 10 تا 13 سانتیمتر می رسد.

گونه Cynotilapia در تجارت به عنوان afra یا Mbena black afra معروف است. رنگ طبیعی نرها رنگ آبی روشن به همراه خطوط آبی تیره بر روی بدن است در حالیكه رنگ ماده ها خاكستری بژ است. آنها نبایستی با سایر گونه های Mbuna ماهیانی كه رنگ آمیزی نرها یا ماده ها شبیه هم هستند نگهداری شوند. اگر سایر ماهیان متهاجم در آكواریوم قرار گیرند رنگشان را از دست می دهند و به رنگ آبی خاكستری بدون خطوط در می آیند. نرها سلطه جو و خشن هستند. ظاهر یا شمایل نرها در بین جمعیتهای گوناگون فرق می كند. نرها تا اندازه حدود cm11 رشد می كنند. در حالیكه ماده ها كوچكتر هستند. آنها اگر شرایط آب مناسب باشد در شرایط اسارت تكثیر می شوند.

گونه Protomelas fenestratus در بین علاقمندان به لب كلفت thick lip معروف است و دارای خاصیتی است كه از پهلو شكل فشرده ای دارد. در ماهیان بزرگتر هر دو ماهی نر و ماده بطور خاصی دارای لبهای بزرگ گوشتالو هستند. نرها غالبا رنگی بوده و چانه های آنها رنگ آبی متمایل به سبز و رنگ شكم زرد است.آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
چت روم
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic