مالاوی
این نیز بگذرد

تاریخچه سیچلایدها ( سیکلیدها) :

تا کنون 160 جنس و بیش از 1300 گونه از خانواده سیکلیدها شناخته , ترکیب و به وجود آمده است . تمام ماهیهای متعلق به این خانواده مجموعا با نام سیکلید (سیچلاید) شناخته میشوند , لغت سیکلید از لغت یونانی kikhle به معنی نوعی ماهی دریائی گرفته شده است . سیکلیدها متعلق به دسته Perciformes که آنهم نیز شامل خانواده های Belontiidae که همچنین آن نیز بصورت پلکانی ماهیهائی مانند( Siamese Fighting Fish فایتر) و Toxotidae Archerfishو Gobiidae- Gobies و همچنین خانواده ماهیهای دریائی را نیز شامل میشود میباشند . سیکلیدها ماهیانی هستند که در سطح بالائی مرتبط با آبهای شیرین میباشند حال آنکه خواستگاه اصلی آنها دریاست که از این قبیل (damselfish ماهیهای خدمتکار) و wrasses میباشند و به این طریق این گونه های باستانی که پیوند با آبهای دریا پیدا کردند اجازه دادند تا سیکلیدها در پهنه وسیعی از آبهائی با شرایط و وضعیت های مختلف زندگی کنند , آبهائی که از سبک و اسیدی تا ترکیبات تقریبا نزدیک به آب دریا را شامل میشدند . خانواده سیکلیدها (سیچلایدها) دارای اجداد بسیار قدیمی میباشند که ریشه یابی آن به زمان قبل از جدا شدن سرزمین آمریکا از آفریقا باز میگردد , اولین نتایج جستجو برای این ماهیها به 150 میلیون سال قبل میرسد و احتمالا عمده انشعابات در این خانواده به حدود 70 تا 95 میلیون سال قبل می انجامد.

خصوصیات سیکلیدها :

مشخص کردن و تعیین قطعی چگونگی پیدایش یک ماهی خواه از خانواده سیکلیدها (سیچلایدها) باشد یا نباشد اغلب امکان پذیر نیست اما حقیقت آنست که از منظر دیگر سیکلیدها متعلق به یک مجموعه خانواده متفاوت و غیر وابسته به هم میباشند این ماهیها از نظر فاکتورهای ظاهری مانند سایز رشد , رنگ و شکل بدن متفاوت میباشند. سیکلیدها عموما ماهیانی با بدنی کشیده میباشند اگر چه حقیقتا گونه های مانند Discus دیسکاس و Angelfish آنجل فیش ها دارای این فرم ظاهری بدن نیستند لیکن همه سیکلیدها دارای شماری از خصوصیات مربوط به آناتومی بدن هستند که منحصر به فرد میباشد و سبب تمایز آنها از سایر گونه ها میگردد.

بعضی از خصوصیات عمومی سیکلیدها:

1- وجود دندانهائی در دهان که موجب توانائی در خورد کردن و بلعیدن غذا میشود
2- وجود یک جفت سوراخ بینی
3- وجود یک تک باله پشتی و تعدادی باله های سخت و درخشان در قسمت جلوئی بدن
4- وجود حداقل 3 عدد باله سخت و درخشان در قسمت باله مقعدی

سیکلیدها در کجا یافت میشوند:

سطح توزیع طبیعی سیکلیدها شامل
جنوب تگزاس و سرتاسر آمریکای مرکزی تا آرژانتین از شمال تا جنوب

سرتاسر آفریقا و منطقه میان خاوری کشور مصر
جزایر ماداگاسکار و سریلانکا و در طول سواحل جنوبی هندوستان

هیچ سیکلیدی (سیچلایدی) بصورت طبیعی در منطقه استرالیا و آسیای دور وجود ندارد و هیچ گونه طبیعی در شمال آمریکا و تگزاس یافت نشده است .تقریبا تعداد 700 گونه در آفریقا و ماداگاسکار شناخته شده است بیش از 200 گونه در آمریکا و فقط یک نوع در آسیا که با نام Etroplus شناخته میشود و دارای 3 گونه میباشد . بیشترین سیکلیدهای نگهداری شده در اسارت از دریاچه های بزرگ آفریقا شامل : مالاوی , تانگانیکا و روخانه های مختلف آفریقا , آمازون در جنوب آمریکا و آمریکای مرکزی آورده میشوند . سیکلیدها تقریبا در هر نوع از آبهای شیرین با توزیع جغرافیائی مربوط به آن یافت میشوند که شامل رودخانه ها و دریاچه ها , مرداب ها , نهرها و حتی گودالهای گل آلود , از آبهای بشدت سبک و اسیدی تا سخت و قلیائی و سیکلیدهائی که در آبهای شور و بد مزه زندگی میکنند را نیز شامل میشود , سیکلیدها در سرزمینهای با ارتفاع زیاد یافت نمیشوند اما سیکلیدهای (سیچلایدها) زیادی وجود دارند که در آبهای سرد تا 18 درجه سانتیگراد و تا حتی بیش از 30 درجه سانتیگراد مانند دمای مناطق گرمسیری زندگی میکنند
.

تولید مثل:

از نظر تولید مثل سیکلیدها به دو دسته کلی تقسیم میشوند که شامل گونه Open spawners تولید مثل کننده باز و گونه Shelter spawners تولید مثل کننده محافظ میباشد.

تولید مثل کننده باز: Open spawners

در این گونه آنها تخم ریزی را در روی یک سطح باز انجام میدهند مانند یک صخره , سنگ , شن و یا گیاه اما بعضی از همین گونه نیز عمل تخم ریزی را در سطوح شیب دار و عمودی انجام میدهند در حالیکه سایرین در سطوح افقی و تخت این عمل را انجام میدهند . آنها عموما در یک زمان تعدادزیادی تخم گذاشته و این تخمها عموما کوچک و چسبنده میباشند . بین گونه نر وماده این سیکلیدها (سیچلایدها) دو گونه آلت تناسلی مشخصی وجود ندارد , این دسته شامل انجل Angelfish, دیسکاس Discus, سوروم Severum, پولنی Polleniو Parachromis میباشند که عموما دارای جثه بزرگ بوده و از این ویژگی برای ترساندن و فراری دادن مهاجمان و شکارچیان تخمها استفاده میکنند.

 

تولید مثل کننده محافظ  : Shelter spawners   

تولید مثل کننده های محافظ که به 2 گروه عمومی تقسیم میشوند : 1- Cave brooders و 2-Mouth-brooders
در کل سیکلیدهای (سیچلایدها) تولید مثل کننده محافظ نسبت به گونه قبلی با ملاحظه بیشتر و به میزان کمتری تخم ریزی و زاد ولد مینمایند , در این گونه تخم ها بزرگتر و رنگی تر میباشد و نیز جنس نر این گونه عموما بزرگتر و دارای رنگ آمیزی بیشتری نسبت به جنس ماده میباشد.

 Cave brooders(تخم گذار در غار):

این گونه از سیکلیدها عمل تخم گذاری را در غارها , حفره ها , سطوح زیرین سنگ ها و صخره ها و چوب و تنه های درختان موجود در آب انجام میدهد و والدین هر دو در امر مراقبت و نگهداری از بچه ها شریک و سهیم میباشند و در این مرحله میتوانند رفتارهای عصبی و تهاجمی در قبال سایر ماهیان از خود نشان دهند . سیکلیدهای Cave brooders شامل : Apistogramma, Julidochromis, Nannacara,Neolamprologus Pelvicachromis and Steatocranus میباشند , که بسیار یا از این گونه سیکلیدهای تخم گذار در غار یا حفره در رده بندی جزوسیکلیدهای کوتوله یا Dwarf Cichlids طبقه بندی میشوند و لذا به دلیل ذکر شده در بالا یعنی کوچکی جثه این گونه با تکیه بر روش پنهان کردن تخم ها از آنها نگهداری مینماید .

Mouth-brooders
(تخم گذار در دهان):

این گونه ماهیانی هستند که در موقع لزوم در جریان نگهداری از تخم یا لاروها آنها را در دهان خود قرار میدهند. این گونه از سیکلیدها دارای ساختار اصلاح شده در حلق خود میباشند که به صورت کیسه کوچکی تعبیه شده و در زمان نیاز جهت انتقال و نگهداری بدون خطر و امن تخم یا بچه ها در درون دهان حالت منبسط پیدا خواهد کرد. سیکلیدهایMouth-brooders خود مجددا به 2 دسته تقسیم میشوند که این تقسیم بندی مرتبط با زمان و روشی است که ماهی از تخم یا بچه ها در دهان خود نگهداری میکنند .

Ovophile mouthbrooder یا immediate mouth-brooders نوع نر این گونه اغلب شروع به ایجاد حفره در محدوده قلمرو خود مینماید , جائی که قرار است در این مرحله تخم ها در آن قرار داده شود و سپس ماهی ماده در طی عملیات تخم گذاری , تخم ها را درون این گودال قرار میدهد و بعد از اتمام این مرحله ماهی ماده تا زمانی که بچه ماهیها بتوانند از خود در برابر تهدیدات محیطی دفاع نمایند آنها را به درون محیط ایمن دهان خود منتقل نموده و از آنها نگهداری مینماید . در بعضی گونه های این دسته از سیکلیدها بخصوص مالاوی سیکلیدها اغلب ماهی نر دارای نقاط یا دایره های رنگی به روی سطح باله مقعدی خود میباشد که Dummy egg spots نامیده میشود و همین دایره ها نقش اصلی و بسیار مهمی را در عمل باروری تخمها بازی مینمایند . طریقه عملکرد این نقاط به این صورت است که بعد از اینکه ماده عمل تخم گذاری و سپس انتقال آنها را به محیط دهان خود انجام داد دچار اشتباه شده و با دیدن و توجه به این دایره های رنگی به تصور اینکه آنها هم تخم میباشند برای گرفتن آنها و انتقال به دهان خود تلاش مینماید و دقیقا در همین زمان ماهی نر اسپرم خود را رها میسازد که هم زمان با باز شدن دهان ماهی ماده و تلاش برای گرفتن تخم ها اسپرم ماهی نر نیز وارد دهان ماهی ماده شده و عمل باروری تخم ها صورت میگیرد .

در زمانیکه ماهی ماده در این گونه مشغول پرورش تخم ها در دهان خویش میباشد توانائی خوردن غذا را از دست میدهد لذا اغلب از سایر ماهیها کناره گیری مینماید . این گونه از سیکلیدها حمایت خود را از بچه ماهیها حتی بعد از آنکه آنها توانائی شنا کردن آزادانه را داشته باشند نیز اعمال مینمایند و زمانیکه خطری موجب وحشت بچه ماهیها میشود آنها سریعا به سمت محیط امن و دور از خطر دهان مادر شنا میکنند . این گونه شامل AulonocaraDimidiochromis, Fossorochromis, Labidochromis,: Metriaclima and Pseudotropheus.  میباشند .

delayed mouth-brooders یا Larvophile mouthbrooder این گونه به شکل فرعی دیگری عمل تخم گذاری را انجام میدهد به این صورت که تخم ها کاملا با احتیاط در محلی که برای این کار در نظر گرفته شده قرار داده میشوند و سپس بعد از اینکه بچه های نو رسته از تخم ها بیرون آمدند ماهی ماده آنها را گرفته و به دهان خود منتقل مینماید . در بعضی موارد و زمان ها حمایت والدین از بچه ها در این گونه پس از خارج شدن آنها از دهان ماهی ماده متوقف میشود , این گونه شامل : Gymnogeophagus and Satanoperca میباشند و در بعضی از انواع این گونه ماهی نر و ماده هر دو بصورت چرخشی از بچه ها نگهداری مینمایند .

سیکلیدها عموما :
 Monogamous
تک همسری:
که به معنی که تک همسری است و در این گونه التزام به داشتن یک همسر وجود دارد که البته این مقید بودن بسته به جنس و گونه ماهی در مواردی قوی و در مواردی سست و متزلزل میباشد در بعضی گونه ها مانند Julidochromis قید التزام آنها به همسر خویش ناپایدار بوده و به سادگی با ایجاد استرس برای ماهی این پیوند شکسته خواهد شد
.

Polygamous
 چند جفتی:
که به معنی داشتن چندین جفت یا داشتن حرم سرا میباشد و نوع نر با چندین ماده جفت گیری مینماید
.

Brood care
(نگهداری از بچه ها):
سیکلیدها از بچه های خود به روشهای مختلفی نگهداری مینمایند که البته چندین الگوی مشخص و مشترک رفتاری در امر نگهداری از بچه ها در بین سیکلیدها دیده میشود
.

NuclearFamily
(خانواده هسته ای):
در این خانواده ها والدین هر کدام به یک میزان وظیفه خود را در قبال نگهداری از بچه های نو رسته انجام میدهند . خانواده های هسته ای معمولا شکل گرفته از گونه سیکلیدهای تک جفتی و Open Spawners های مانند دیسکاس و انجل هستند اگر چه آنها در این بین جزو استثنائات میباشند
.

Matriarch/Patriarch Family
(پدر / مادر سالار):
در این خانواده ها ماهی ماده وظیفه حمایت از بچه ها یا تخم ها را در زمانی که ماهی نر مشغول دفاع از قلمرو خویش است انجام میدهد . در این خانواده ها زمانیکه بچه ها توانائی شنا کردن آزادانه را بدست می آورند والدین بصورت مساوی در پرورش آنها سهیم میشوند . این شکل از خانواده نیز عموما از گونه سیکلیدهای تک جفتی و Open Spawners متشکل میباشند.

 Polygamous or Harem Family(خانواده چند همسری یا حرم سرائی):
در این خانواده ها نوع نر از قلمرو بزرگ خویش که شامل قسمت ها و محلهای تخم ها و نیز همسران خود است دفاع مینماید و هر ماهی ماده مسئول نگهداری از تخم ها و بچه های خود میباشد این شکل و روش نگهداری از بچه ها در میان سیکلیدهای cave spawners مانند Apistogramma مشهود میباشد.

Extended Family(خانواده تمدید شده):
در این گونه از خانواده ها والدین هر دو به خوبی با بچه های قبلی خود به واسطه جوان بودن زاد و ولد مینمایند . این گونه خانواده ها غالبا در بین سیکلیدهای cave spawners مربوط به دریاچه تانگانیکا یافت میشوند. بعضی گونه های Open Spawners از آمریکای مرکزی در گامها و مراحل بعدی خانواده های تمدید شده تشکیل میدهند و این مسئله مشخص شده است که امکان به اشتراک گذاشتن یک گونه به منظور ایجاد رابطه همزی گری با سایر سیکلیدها از جنسیت ها و گونه های مختلف وجود دارد .


علت های عمده محبوبیت سیکلیدها در بین آکواریوم داران شامل :

سهولت نگهداری در اکثر گونه ها
وجود تنوع بسیار در انتخاب گونه های

به نمایش گذاشتن رفتار های جالب و غیر معمول توسط آنها
بسیاری از سیکلیدها تاثیر متقابل به فردی که از آنها نگهداری می نماید میگذارند , به عنوان مثال رد دویل Red devil رفتار شناخته شده ای دارد که اگر برای آنها وسیله ای سرگرمی و فعالیت وجود نداشته باشد علاقه مند به تخریب تجهیزات تانک محل زیست خود می باشد. ( یک توپ کوچک میتواند وسیله بسیار سرگرم کنندهای برای ماهی باشد
)

به جز تعدادی استثنا سیکلیدها در آکواریوم قابلیت نگهداری و زاد و ولد دارند, صدها گونه از آنها به صورت رایج در فروشگاهای مربوطه در دسترس می باشند و بسیاری از آنها را میتوان در تانکی با حداقل تجهیزات و ظرفیت از 40 لیتر تا آکواریوم های بزرگتر از یک اتاق نگهداری کرد .

بعضی از سیکلید ها احتیاج به مراقبتهای خاص داشته و لذا برای افراد تازه کار توصیه نمی گردند اما نگهداری و تکثیر بسیاری از آنها بسیار ساده می باشد.

منبع :worldfish.blogfa

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
1398/04/21 21:58
erectile remedies for men http://viagralim.us erectile remedies for men !
Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
1396/12/10 21:22
من با استفاده از پسر عموی من این وبسایت را توصیه می کنم. من هستم
در حال حاضر مثبت نیست که آیا این پست توسط او نوشته شده است
همانطور که هیچکس دیگر چنین چیزی را درمورد آن نمی فهمد
مشکل من تو باور نکردنی هستی با تشکر!
1396/11/2 21:40
سلام! من در کار گشت و گذار در اطراف وبلاگ خود را از آیفون 4 جدید من!
فقط می خواستم بگویم دوست دارم از طریق وبلاگ خود خواندن داشته باشم و منتظر تمام پست های شما باشم!

عالی است ادامه دهید!
1396/09/17 18:45
I'm gone to convey my little brother, that he should also go to see this webpage on regular basis to obtain updated from newest information.
1396/06/27 20:21
I think this is one of the most important info for me.
And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is wonderful, the
articles is really great : D. Good job, cheers
1396/05/14 11:24
I absolutely love your site.. Great colors &
theme. Did you create this amazing site yourself?

Please reply back as I'm looking to create my
own site and want to learn where you got this from or just what the theme is named.
Appreciate it!
1396/04/8 06:39
Hi my friend! I want to say that this post is awesome, great
written and come with approximately all important infos.
I'd like to peer extra posts like this.
1396/04/7 18:22
We're a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
Your web site provided us with valuable information to work on. You
have done a formidable job and our whole group might be thankful to you.
1396/02/19 02:58
Ridiculous quest there. What happened after? Take care!
1396/01/10 11:23
Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wished
to mention that I have truly loved surfing around your weblog posts.
In any case I'll be subscribing in your rss feed and
I'm hoping you write once more soon!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
چت روم
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو